Quantic PMI Model PDT-13G13R5G-45-515-SFF is a 13.0 to 13.5 GHz, 2 way high power switch that has an insertion loss of 2 dB maximum and a VSWR of 1.3:1 maximum with an input power is 29 dBm average, 41 dBm peak, and an isolation of 45 dB minimum. Housing measures 1.25" x 1.25" x 0.3" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 13 to 13.5 |
| Frequency Min (GHz): | 13 |
| Frequency Max (GHz): | 13.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 45 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Input Power (dBm): | 29 dBm Average, 41 dBm Peak |
| IM3: | -55 dBc Min (33 dBm/2 Signal Input) |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA, -15 VDC @ 60 mA |
| VSWR In/Out: | 1.3:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.25" x 1.25" x 0.3" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213, COND J, 20 G (DURING OPERATION) &12 5g, 6 ms saw tooth type, 3-AXIS (No operation) |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 214, COND A, 12 G 30 MIN, X, Y, Z-AXIS (DURING OPERATION) & 20 G 30 min, X, Y, Z-AXIS (During operation) |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B, 200 Km (8.57e-7 hPa or 6.353e-7 torr/during operation) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |