Quantic PMI Model PE2-10-R218-15-T-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 2 to 18 GHz with a gain of 10 dB and a gain flatness of ±1.2 dB with a noise figure of 6 dB. Package size is 0.75" x 0.43" x 0.75" with removable SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 10 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 V |
| DC Current (mA): | 150 mA |
| Input Power: | 17 dBm Max |
| DC Supply: | +15 V @ 150 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.75" x 0.43" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 2495 USD | Buy Now |