PMI Model PE2-17-218-20-12-SFF is a 2 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 17 dB; 4.5 dB noise figure; gain flatness is ±1.75 dB; and a OP1dB of 20 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 17 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Max |
| Input Power: | 23 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 2995 USD | Buy Now |