PMI Model PE2-25-200M18-3D5-25-SFF is a 0.2 to 18 GHz Low Noise Amplifier that provides >23 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±2 dB maximum over the operating frequency. The noise figure is 5 dB maximum 0.5 to 18 GHz and offers an OP1dB of 23 dBm minimum. This Model uses an operating voltage of +12 to +15 VDC with a current draw of 300 mA maximum. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 25 dB Typ, 23 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 9 dB Max (0.2 to 0.5 GHz), 5 dB Max (0.5 to 18 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Typ, 23 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3395 USD | Buy Now |