PMI Model PEC-100M6G-3T-SFF-ROHS is a single pole, three throw non-reflective switch designed to operate over the 0.1 to 6 GHz frequency range that offers an insertion loss of 2 dB maximum @ 0.64 GHz, isolation of 70 dB, and switching speed of 100 ns maximum. Housing size is 2.5" x 1.9" x 0.47" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max @ 640 MHz |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Min (ON/OFF) |
| Control Logic: | TTL Logic, See Product Feature Internal pull-down 10k ohm resistor GND |
| Power Supply: | +5 VDC ±5% @ 250 mA Max -12 VDC ±5% @ 120 mA Max |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461E |
| Control Connectors: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.5" x 1.9" x 0.47" |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202, METHOD 101D+EST COND. B |
| Fungus: | MIL-STD-810, METHOD 508.5 |