| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 2 |
| Operating Frequency (GHz): | 1.2276 to 1.57542 |
| Frequency Min (GHz): | 1.2276 |
| Frequency Max (GHz): | 1.57542 |
| Isolation (dB): | 70 dB Min between output ports |
| Insertion Loss (dB): | 0 dB |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Control Type: | TTL, 2 Lines |
| DC Voltage: | +5 VDC |
| DC Current (mA): | 180 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 0 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 2.5" x 1.0" |
| Finish: | Painted Grey Mounting surface free of paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -35 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |