Quantic PMI Model PEC-20M3G-3T-SFF-LV is a single pole, three throw, non-reflective switch designed to operate over the 0.02 to 3 GHz, frequency range that offers ultra-low video transients. Housing size is 2.5" x 1.9" x 0.5" and is outfitted with GPO and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.02 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB (0.02 to 1 GHz), 2.5 dB (1 to 2 GHz), 4 dB (2 to 3 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min (0.02 to 1 GHz), 60 dB Min (1 to 2 GHz), 50 dB Min (2 to 3 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Video Transient: | -100 dBm Above 20 Mz, -75 dBm Below 20 MHz |
| Power Supply: | +5 VDC @ 250 mA Max, -12 VDC @ 120 mA Max |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461E |
| Connectors: | GPO & SMA Female |
| Size: | 2.5" x 1.9" x 0.5" |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 °C to +90 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 101D+EST Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |