| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 2 |
| Operating Frequency (GHz): | 2 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 70 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB (thru Path), 4 dB (Filter Path) |
| DC Voltage: | +28 VDC |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| -3 dB Passband Cutoff Frequency: | 4 and 4.6 GHz |
| Rejection: | -60 dB Min at 4.2 to 4.4 GHz |
| Connectors: | RF: TNC Female Power & Control: MIL-C-26482 series or equivalent |
| Size: | 8.0" x 6.0" x 2.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F Method 107D Cond A |