Quantic PMI Model PEC-30-24G40G-4R0-24-292FF is a low noise amplifier that operates over the 24 to 40 GHz frequency range that features >26 dB of gain, a maximum noise figure of 6.5 dB, and a minimum OP1dB of 19 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92mm connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 24 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 24 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 26 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Typ ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 19 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +8 VDC |
| DC Current Draw: | 500 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +75 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |