PEC-40-25-0R518-20-12-SFF-TTLVG Active
Dual Gain Amplifier
Buy Now
PMI Model PEC-40-25-0R518-20-12-SFF-TTLVG is a Dual Gain Amplifier operating over the frequency range of 0.5 to 18 GHz that provides a gain of 23 to 38 ± 4 dB with a noise figure of 5 to 7.5 dB and maximum VSWR of 2:1 and an input power of 20 dBm CW. This unit is outfitted with SMA female connectors in a housing that measures 2.54" x 10" x 0.383".
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Frequency Range (GHz): 0.5 to 18
Frequency Min (GHz): 0.5
Frequency Max (GHz): 18
Gain (dB): 23 to 38 dB
Gain @ +25 ºC: Max Gain Position: 38 ± 4 dB Max
Min Gain Position: 23 ± 4 dB Max
Gain Flatness (dB): ±4 dB
Noise Figure (dB): 5 to 7.5 dB
Noise @ +25 ºC: Max Gain Position: 5 dB Max*
Min Gain Position: 7.5 dB Max*
* = Above 1 GHz
OP1dB (dBm): 19 dB Min
VSWR In/Out: 2:1 Max
DC Voltage Supply (VDC): 780 mA Max @ +12 V ± 5% Max Gain Position
610 mA Max @ +12 V ± 5% Min Gain Position
Pout @ 1 dB Compression @ +25 ºC: Max Gain Position: 19 dB Min
Min Gain Position: 17 dB Min
Gain Switching Time: <500 ns
Input/Output Impedance: 50 Ohm Nom
Input Power (Without Damage): 20 dBm CW Max
In-Band Harmonics @ or Below the 1 dB Compression Point: -10 dBc Typ
Pulse Rise Time with input signals up to 20 dBm: <5 ns
Pulse Overshoot with input signals up to 20 dBm: <0.5 dB
Gain Switch Control: TTL High "1" - Max Gain
TTL Low "0" - Min Gain
Sealing: Epoxy Sealed
Pulse Droop (250 us pulse width): <2 dB
Spurious Output Signal (Max): -80 dBc Max
Saturated Output Power (Both Gains): 25 dBm Typ
Pulse Recovery (250 us pulse width): 15 ns
Connectors: SMA Female - removable
Size: 2.54" x 1" x 0.353"