Quantic PMI Model PEC-85-0R32R5-15LM-12-SFF is a limiting amplifier that operates over the frequency range of 0.3 to 2.5 GHz that provides a gain of 85 dB with a limited output of 15 ± 2.5 dBm, a noise figure is 5 dB and a VSWR of 2:1 is maintained under all operating conditions into a 50 Ω impedance. The operating voltage is +12 VDC and the amplifier is reverse voltage protected. The DC current is 485 mA.. The housing measures 5" x 1.5" x 0.51".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Input Power: | -65 to 10 dBm (Limiting) |
| Input VSWR: | 2:1 Max Output 1.78:1 |
| Input VSWR (Measured): | 2:1 Max - Measured Input 1.41:1, Output 1.78:1 |
| Output VSWR: | 2:1 Max - Measured Input 1.41:1, Output 1.78:1 |
| Gain (dB): | 85 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| Limited RF Output: | 15 ± 2.5 dBm - Measured, +141 dBm Max @ 0.3 GHz, +14.13 dBm Max @ 2.5 GHz |
| Survival Input Power: | 15 dBm CW Max |
| Output Power: | 15 ± 2.5 dBm |
| DC Voltage Supply (VDC): | 12 VDC |
| DC Current Draw: | 485 mA Typ |
| Finish: | Gold Plated |
| Connectors: | Pins Ø0.015" |
| Size: | 5.0" x 1.5" x 0.51" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |