Quantic PMI Model PEC-9R510R7-100W-SFF-SPDT is a high power, single pole, double throw switch capable of handling 120 W CW that operates in the frequency range of 9.5 to 10.7 GHz and has a typical insertion loss of 1.5 dB and port to port isolation of over 40 dB. The switch is TTL controlled and offers switching speeds under 400 ns. Housing measures 2.12" x 1.18" x 0.51" with 9 pin micro-D connector for power / control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 9.5 to 10.7 |
| Frequency Min (GHz): | 9.5 |
| Frequency Max (GHz): | 10.7 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 40 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 40 dB |
| Input Power (dBm): | 120 W CW Max |
| Switching Speed: | 400 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 160 mA, -28 VDC @ 15 mA |
| Control Signal: | TTL - Single Line |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.12" x 1.18" x 0.51" |
| Finish: | Epoxy Paint Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-810F, Method 507.4 |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.5 |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Method 514.5 |
| Altitude: | MIL-STD-810F, Procedure II |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-810F, Method 503.4, Procedur |