Quantic PMI Model PMC-33D5-6D8-SFF is a monopulse comparator operating over the 3 to 3.5 GHz frequency range that offers a typical insertion loss of 0.8 dB IF input signals at ports A, B, C and D are equal in amplitude or power and in phase with an output at port AZΣ. Insertion loss of 6.8 dB maximum IF input signal at Port A, B, C, or D and all other ports are terminated to 50 ohms with an output at ports ELΔ, AZΣ, or AZΔ, while maintaining a maximum amplitude balance of ±0.4 dB and a phase balance of ±5°. Housing size is 3.23" x 3.23" x 0.43" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 3 to 3.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 3.5 |
| Phase Balance: | ±5° |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Typ (If input signals at ports A, B, C and D are equal Amplitude or Power and in phase with an output at Port AZΣ) 6.8 dB Max (If input signals at port A, B, C, or D and all other ports are terminated to 50 Ohms with an output at ports ELΔ, AZ, AQ, or AZΔ) |
| Isolation (dB): | 23 dB Min |
| Amplitude Balance: | ±0.4 dB Max |
| VSWR: | 1.25:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power Handling: | Average: 10 W Max (Port A, B, C, and D) Peak: 0.1 kW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Size: | 3.23" x 3.23" x 0.43" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |