Quantic PMI Model PMSN-2DR-05-STD-OPT28-XB59D is a reflective, single pole, two throw, pin diode switch that operates over the 2.0 to 8.0 GHz frequency range and has an insertion loss of 1.4 dB, an isolation of 60 dB typical, an on/off speed of 20 ns, a rise/fall time of 15 ns, and an operational input power of +20 dBm. Connectors are SMA female, and the size is 1.40" x 0.88" x 0.78". This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.4 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W CW or 10 W Peak 1 µs PW |
| Switching Speed: | Rise: 15 ns Max, Fall: 15 ns Max, Delay On: 100 ns Max, Delay Off: 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 15 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA, -5 VDC @ 75 mA |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = J1 to J 2 "Low Loss", "1" = J1 to J3 "Low Loss" |
| VSWR In/Out: | 1.65:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |