Quantic PMI Model PMSN-2DT-05-STD-OPT80M1G-XB1247 is an absorptive, single pole, two throw, pin diode switch that operates over the 0.08 to 1 GHz frequency range with a switching speed of 100 ns that is designed to handle 20 dBm CW maximum input power. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 2.0" x 1.0" x 0.78" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.08 to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.08 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.1 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W CW or 10 W Peak 1 µs PW |
| Switching Speed: | 15 ns Max (Rise / Fall) 100 ns Max (Delay On / Off) |
| Switching Speed (Typ): | 15 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = J1 to J2 "Low Loss", "1" = J1 to J3 "Low Loss" |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 1.0" x 0.78" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |