Quantic PMI Model PMSN-3DR-05-STANDARD-LV is a Single Pole Three Throw Reflective Switch module, with very low insertion loss, high isolation, high power (1 W) and high speed (25 ns) integral CMOS Driver, designed for 1 to 18 GHz operation. Housing size is 1.31" x 1.25" x 0.24" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min (1 to 12.4 GHz), 50 dB Min (12.4 to 18 GHz) |
| Switching Speed: | 10 ns Max (Rise) 25 ns Max (Fall) 20 ns Max (On/Off) |
| VSWR In/Out: | 1.75:1 Max (1 to 12.4 GHz) , 2.0:1 Max (12.4 to 18 GHz) |
| Survival Power: | 1 W Avg, 75 W Peak, (1 µs Max pulse width) |
| Impedance: | TTL advanced, schottky, one unit load |
| Control Signal: | "0" = On @ -0.3 to +0.8 VDC, "1" = Off @ +2 to +5 VDC |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 75 mA, -12 VDC @ 20 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.31" x 1.25" x 0.24" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -65 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |