Quantic PMI Model PMSN-3DR-05-STANDARD-OPT26-LVTTL-OPT28 is a Single Pole Three Throw Reflective Switch module, with very low insertion loss, high isolation, high power (1 W) and with high speed (20 ns) integral TTL Driver, designed for 2 to 8 GHz operation. Housing size is 1.31" x 1.25" x 0.24" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max (2 to 4 GHz), 1.5 dB Max (4 to 8 GHz) |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 10 ns Max (Rise/Fall) 20 ns Max (On/Off) |
| VSWR In/Out: | 1.75:1 Max |
| Survival Power: | 1 W Avg, 75 W Peak, (1 µs Max pulse width) |
| Off Time: | 20 ns Max |
| Control Signal: | 3.3 / 5 VDC CMOS Logic "0" = On @ 0 to 1.2 VDC "1" = Off @ 3.3 to 5.5 VDC |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 75 mA, -12 VDC @ 30 mA Max |
| Rise Time: | 10 ns max. |
| Fall Time: | 10 ns Max |
| On/Off Time: | 20 ns Max |
| Power Handling: | Reflective 1 W CW or Peak (Without Performance Degradation) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.31" x 1.25" x 0.24" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -65 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |