Quantic PMI Model PMSN-3DR-05-STANDARD-OPT2G6G-LVTTL is a Single Pole Three Throw Reflective Switch module, with very low insertion loss, high isolation, high power (1 W) and with high speed (20 ns) integral TTL Driver, designed for 2 to 6 GHz operation. Housing size is 1.31" x 1.25" x 0.24" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max (2 to 4 GHz), 1.5 dB Max (4 to 6 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 20 ns |
| VSWR In/Out: | 1.75:1 Max |
| Survival Power: | 1 W Avg |
| Off Time: | 20 ns Max |
| Control Signal: | 3.3 / 5 VDC CMOS Logic |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 75 mA, -12 VDC @ 20 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.31" x 1.25" x 0.24" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -65 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +12 5ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |