Quantic PMI Model PMSN-3DT-05-DEC-MP-OPT600M6G is an absorptive, single pole, three throw, pin diode switch that operates over the 0.6 to 6 GHz frequency range that incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 2.0" x 1.5" x 0.4" and is outfitted with a 9 pin micro-D connector for power and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.6 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.6 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 2.75 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 10 ns Typ, 15 ns Max (Rise/Fall) 75 ns Typ, 100 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 (In/Out) - Measured 1.6:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Operating |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Control Signal: | TTL - See Logic Table |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA Max - Measured 58 mA, -5 VDC @ 100 mA Max - Measured 26 mA |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro D Male, (Female Connector Supplied) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |