Quantic PMI Model PMSN-6DT-05-STD-JW-RL is an absorptive, single pole, six throw, pin diode switch that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with 4.25 dB insertion loss, 60 dB isolation and a 15 ns switching speed. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 3.0" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
See active listing under, https://www.pmi-rf.com/product-details/p6t-0r5g18g-60-t-sff
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.25 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.25 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 10 ns Typ, 15 ns Max (Rise/Fall), 75 ns Typ, 100 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Logic: "0" = On, "1" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |