Quantic PMI Model PS-2D2G-360-CD-1 is a 2.17 to 2.22 GHz, 9 Bit digitally controlled phase shifter that offers up to 360° of phase shift range with a LSB of 0.7° and a low insertion loss of 13 dB typically. The unit provides fast switching speeds of 350 ns while operating on a single +12 VDC voltage and consuming only 50 mA. Package size is 2.0" x 2.1" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.17 to 2.2 |
| Frequency Min (GHz): | 2.17 |
| Frequency Max (GHz): | 2.2 |
| Insertion Loss (dB): | 13 dB Typ |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 13 dB Typ, 19 dB Max - Measured 13.1 dB |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 350 ns Typ |
| RF Impedance: | 50 Ohm |
| Resolution: | <1 Typ |
| Phase Accuracy: | ±1 Typ |
| Step Size (LSB): | 0.7° |
| IP3: | 25 dBm Typ |
| RF Input Power: | 10 dBm Max |
| Survival Power: | 15 dBm Max |
| VSWR: | 1.3:1 Max (Input) - Measured 1.27:1, 1.4:1 Max (Output) - Measured 1.27:1 |
| Power Supply: | +12 VDC @ 200 mA -12 VDC @ 200 mA |
| No. Control Bits: | 9 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 2.1" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 ºC to +40 ºC |
| Temperature (Storage): | -20 ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |