Quantic PMI Model PS-360-2433D5-6-SFF-1 is a 2.433 ± 0.001 GHz, 6 Bit digitally controlled phase shifter that offers up to 360° of phase shift range with a phase accuracy of ±8° typical. This model has a LSB of 5.6° and a low insertion loss of 5 dB typically and provides very fast switching speeds of 200 ns typically while operating on +5 VDC (6 mA) and -15 VDC (6 mA). Housing measures 2.0" x 2.1" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.433 ± 0.001 |
| Frequency Min (GHz): | 2.433 |
| Frequency Max (GHz): | 2.433 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Typ, 8 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 150 ns Typ 250 ns Max |
| Phase Accuracy: | ±8° Typ |
| Step Size (LSB): | 5.6° |
| Operating Power: | 500 mW @ 21% Duty Cycle Max |
| Survival Power: | +33 dBm CW Max |
| VSWR: | 2.0:1 Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 80 mA Typ, -15 VDCDC @ 80 mA Typ |
| No. Control Bits: | 6 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 2.1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |