Quantic PMI Model PXS-10M1G-80-T-SFF is an absorptive, high speed, two pole transfer switch capable of switching within 100 ns maximum that has a frequency range of 0.01 to 1 GHz with 80 dB isolation. Housing size is 1.2" x 1.2" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | XFER / DPDT |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.01 to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.3 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB Min |
| Switching Speed: | 200 ns Typ, 250 ns Max |
| Input Power: | 33 dBm (2 W) Max |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power Supply: | +5 ± 0.5 VDC -15 ± 3 VDC |
| Control Signal: | Solder Pin, TTL Logic |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.2" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 4 | Buy Now |