Quantic PMI Model SDLVA-18G40G-65-CD-292FF-OPTHS is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates in the 18 to 40 GHz frequency range with a dynamic range of 65 dB, log slope of 25 mV/dB and a nominal video bandwidth of 0.032 GHz. Designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 2.37" x 1.80" x 0.42" with 2.92mm connectors making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -65 dBm @ 25 ºC |
| Log Slope (mV/dB): | 25 mV/dB Nom |
| Log Range (dBm): | -63 to +2 dBm |
| Rise Time: | 11 ns (8 ns Typ) |
| Recovery Time: | 60 ns (40 ns Typ) |
| Power Supply: | +12 V @ 400 mA, -12 V @ 200 mA |
| VSWR: | 2.5:1 |
| VSWR (Measured): | 2.5:1 |
| Video Log Range: | -63 dBm to +2 dBm |
| Video Log Linearity: | ±2.0 dB @ 25 ºC, ±3.0 over temp |
| Video Log Slope (mV/dB): | 25 mV / dB Nom |
| Video Freq Flatness: | ±2.5 dB Max @ 25 ºC |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 25 ns to CW |
| Dynamic Range: | -63 to +2 dBm |
| Input Power: | 10 dBm Max |
| Delay Time: | 15 ns (5 ns Typ), 7 ns over temp Typ |
| Video Log Intercepts: | 1940 mV Max, 1476 mV Min (Video Output at 2 dBm), 280 mV Max, 65 mV Min (Video Output at -63 dBm) |
| Connectors: | RF IN: 2.92mm (F) Video OUT: SMA (F) |
| Size: | 2.37" x 1.80" x 0.42" |
| Finish: | Nickel Plate per SAE AMS 2404 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +86 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | $20,995 | Buy Now |