| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 2 |
| Operating Frequency (GHz): | 1.8 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 1.8 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 2.035 GHz Channel 2: 2.6 GHz |
| Passband Frequency (GHz): | Channel 1: 1.77 to 2.3 GHz Channel 2: 2.3 to 3 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB |
| Switching Speed: | 500 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +15 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 40 mA / 100 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 30 dBm CW Max |
| Rejection: | Channel 1: -60 dB Min @ 1.25 GHz -60 dB Min @ 2.65 GHz -65 dB Min @ 2.7 to 6 GHz -65 dB Min @ DC to 1.15 GHz
Channel 2: -60 dB Min @ 1.7 GHz -60 dB Min @ 3.4 GHz -65 dB Min @ 3.4 to 6 GHz -65 dB Min @ DC to 1.15 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.5" x 3.5" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |