| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 6 |
| Operating Frequency (GHz): | 1.38 to 2.62 |
| Frequency Min (GHz): | 1.38 |
| Frequency Max (GHz): | 2.62 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 1.48 GHz Channel 2: 1.7 GHz Channel 3: 1.9 GHz Channel 4: 2.1 GHz Channel 5: 2.3 GHz Channel 6: 2.5 GHz |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 0.24 GHz |
| Isolation (dB): | 60dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 3.3 dB |
| Switching Speed: | 500 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +15 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 700 mA / 50 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 27 dBm CW Max |
| Rejection: | Channel 1: -60 dBc Min @ 1.2 & 1.8 GHz -65 dB Min @ DC to 1 GHz -65 dB Min @ 2.100 to 6 GHz
Channel 2: -60 dB Min @ 1.4 & 2 GHz -65 dB Min @ DC to 1.1 GHz -65 dB Min @ 2.3 to 6 GHz
`Channel 3: -60 dB Min @ 1.6 & 2.2 GHz -65 dB Min @ DC to 1.3 GHz -65 dB Min @ 2.5 to 6 GHz
Channel 4: -60 dB Min @ 1.8 & 2.4 GHz -65 dB Min @ DC to 1.5 GHz -65 dB Min @ 2.7 to 6 GHz
Channel 5: -60 dB Min @ 2 & 2.6 GHz -65 dB Min @ DC to 1.7 GHz -65 dB Min @ 2.9 to 6 GHz
Channel 6: -60 dB Min @ 2.2 & 2.8 GHz -65 dB Min @ DC to 1.9 GHz -65 dB Min @ 3.1 to 6 GHz |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 Pin Micro-D |
| Size: | 5.0" x 4.0" x 1.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |