| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 6 |
| Operating Frequency (GHz): | 2 to 18.5 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18.5 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 2.5 GHz Channel 2: 4 GHz Channel 3: 6.5 GHz Channel 4: 9.5 GHz Channel 5: 12.5 GHz Channel 6: 16.5 GHz |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | Channel 1: 1 GHz Channel 2: 2 GHz Channel 3 - 5: 3 GHz Channel 6: 34.5 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB |
| Switching Speed: | 1 µs |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +15 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 250 mA / 150 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 33 dBm CW Max |
| Rejection: | Channel 1: -40 dB Min @ 300 kHz to 1.6 GHz -40 dB Min @ 9.1 to 18.5 GHz -60 dB Min @ 3.98 to 9.1 GHz
Channel 2: -40 dB Min @ 300 kHz to 2.6 GHz -40 dB Min @ 15.1 to 18.5 GHz
-60 dB Min @ 5.9 to 16.1 GHz
Channel 3: -40 dB Min @ 300 kHz to 4.1 GHz -60 dB Min @ 9.9 to 18.5 GHz
Channel 4: -40 dB Min @ 300 kHz to 5.6 GHz -60 dB Min @ 15.9 to 18.5 GHz Channel 5: -40 dB Min @ 300 kHz to 7.1 GHz
Channel 6: -40 dB Min @ 300 kHz to 9.4 GHz |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 Pin Micro-D |
| Size: | 4.0" x 3.5" x 1.2" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |