| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 2 |
| Operating Frequency (GHz): | 1.01 to 1.11 |
| Frequency Min (GHz): | 1.01 |
| Frequency Max (GHz): | 1.11 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 10.35 GHz Channel 2: 10.85 GHz |
| Passband Frequency (GHz): | Channel 1: 10.1 to 10.6 GHz Channel 2: 10.6 to 11.1 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB |
| Switching Speed: | 1 µs |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -12 VDC |
| DC Current (mA): | 150 mA / 80 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 21 dBm CW Max |
| Rejection: | -45 dB Min @ 11.3 GHz -70 dB Min @ 0.5 to 6 GHz |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 pin Micro-D (mating connector Cannon D D20148-2 |
| Size: | 4.37" x 1.97" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |