| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 2 |
| Operating Frequency (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Center Frequency (GHz): | 9, 7 GHz |
| Isolation (dB): | 40 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | Bypass Path: 2.5 dB, Notch Filter Path: 2.8 dB |
| Switching Speed: | 1 µs |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -10 VDC |
| DC Current (mA): | 70 mA / 100 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 20 dBm CW Max |
| Rejection: | -35 dB Min @ 9.5 to 9.9 GHz (Notch Filter Path) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |