| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 6 |
| Operating Frequency (GHz): | 0.8 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 1.1 GHz Channel 2: 1.9 GHz Channel 3: 2.55 GHz Channel 4: 3.1 GHz Channel 5: 3.85 GHz Channel 6: 5.1 GHz |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | Channel 1: 0.6 GHz Channel 2: 1 GHz Channel 3: 0.3 GHz Channel 4: 3.1 GHz Channel 5: 3.85 GHz Channel 6: 1.8 GHz |
| Isolation (dB): | 60dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -12 VDC |
| DC Current (mA): | 600 mA / 100 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 30 dBm CW Max |
| Rejection: | Channel 1: -50 dB Min @ DC to 0.5 GHz -50 dB Min @ 1.6 to 3.3 GHz -50 dB Min @ 3.3 to 20 GHz
Channel 2: -50 dB Min @ 0.2 to 0.7 GHz -50 dB Min @ 5.7 to 20 GHz -50 dB Min @ 2.8 to 5.7 GHz
Channel 3: -50 dB Min @ 0.8 to 2.1 GHz -50 dB Min @ 7.56 to 20 GHz -50 dB Min @ 3.1 to 7.56 GHz
Channel 4: -50 dB Min @ 0.8 to 2.4 GHz -50 dB Min @ 9.3 to 20 GHz -50 dB Min @ 3.9 to 9.3 GHz
Channel 5: -50 dB Min @ 0.8 to 3.2 GHz -50 dB Min @ 11.55 to 20 GHz -50 dB Min @ 4.8 to 11.55 GHz
Channel 6: -50 dB Min @ 0.8 to 3.9 GHz -50 dB Min @ 15.1 to 20 GHz -50 dB Min @ 6.9 to 15.1 GHz |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 Pin Micro-D |
| Size: | 5.0" x 3.75" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |