| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 4 |
| Operating Frequency (GHz): | DC to 10 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 2.5 GHz Channel 2: 3.5 GHz Channel 3: 4.5 GHz Channel 4: 5.5 GHz |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 1.366 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB |
| Switching Speed: | 1 µs |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -5 VDC |
| DC Current (mA): | 250 mA / 150 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 33 dBm CW Max |
| Rejection: | Channel 1: -45 dB Min @ 0.451 & 4.549 GHz -60 dB Min @ 0.25 & 5.232 GHz
Channel 2: -45 dB Min @ 1.451 & 5.549 GHz -60 dB Min @ 0.7 & 4.89 GHz
Channel 3: -45 dB Min @ 0.2451 & 6.549 GHz -60 dB Min @ 1.768 & 7.232 GHz
Channel 4: -45 dB Min @ 3.451 & 7.549 GHz -60 dB Min @ 2.768 & 8.232 GHz |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 pin Micro-D |
| Size: | 3.25 " x 2.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |