| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 2 |
| Operating Frequency (GHz): | 0.725 to 0.875 |
| Frequency Min (GHz): | 0.725 |
| Frequency Max (GHz): | 0.875 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 0.75 ± 0.025 GHz Channel 2: 0.75 ± 0.125 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -12 VDC |
| DC Current (mA): | 150 mA / 150 mA |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| RF Power Rating: | 30 dBm CW Max |
| Rejection: | Channel 1: -60 dB Min @ DC to 0.6 GHz -60 dB Min @ 0.9 to 20 GHz
Channel 2: -60 dB Min @ DC to 0.45 GHz -60 dB Min @ 1.05 to 20 GHz |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 Pin Micro-D |
| Size: | 3.5" x 3.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |