Quantic PMI Model SWN-1140-5DT-STD-OPT100M1G-80ISO-TB515 is an absorptive, single pole, five throw, pin diode switch that operates over the 0.1 to 1 GHz frequency range that has an insertion loss of 1.4 dB with an isolation of 80 dB minimum and a switching speed of 15 ns. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 2.11" Ø x 0.75" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP5T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 01. to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.4 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 15 ns Max (Rise/Fall) 100 ns Max (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 15 ns |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W CW or 10 W Peak @ 1 µs PW |
| Control Signal: | Individual Control - TTL Logic, "0" = On, "1" = Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 250mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Size: | 2.11" Ø x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |