Quantic PMI Model SWN-218-8DT-MP-IND-OPTF9180W is an absorptive SP8T pin diode switch operating over the 1 to 18 GHz frequency range capable of switching within 200 ns and this switch has over 65 dB of isolation. Housing is gold plated and measures 4.65" x 1.50" x 0.75" with 15 pin subminature D connecotr for power / control and SMA female connectors.
Note: This model is form, fit, functional to GM P/N: F9180W.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB (1 to 4 GHz), 2.9 dB (4 to 8 GHz), 3.2 dB (8 to 12.4 GHz), 4.4 dB (12.4 to 18 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.4 dB |
| Isolation (dB): | 65 dB (1 to 4 GHz), 65 dB (4 to 8 GHz), 60 dB (8 to 12.4 GHz), 55 dB (12.4 to 18 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Switching Speed: | 200 ns |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 Max (1 to 4 GHz), 2.0:1 Max (4 To 18 GHz) |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Standard, 10 dBm CW High Speed |
| Survival Power: | 1 W Avg, 10 W Peak (Input to Off Port), 1 W Avg, 75 Peak (Input To On Port), 1 W Avg, 75 Peak (Input to Common Port) |
| Delay On/Off: | 200 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max, -12 to -15 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | TTL Low Active: Logic "0": (-0.3 To +0.8 V) For Port On, Logic "1": (+2.0 To +5.0 V) For Port Off |
| Power & Control Connector: | 15 Pin Subminature D Multipin (J9) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.65" x 1.50" x 0.75" |
| Finish: | MIL-Grade Blue Epoxy |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |