TD-50M4G-CD-SFF Active
High-Speed Threshold Detector
Quantic PMI Model TD-50M4G-CD-SFF is a High-Speed Threshold Detector Designed to operate over the 50 MHz to 4.0 GHz Frequency Range, with an Adjustable Threshold Level of -20 to 0 dBm, and VSWR of 2.6:1 typical. This unit comes in a compact size with SMA Female Connectors on the Input and TTL Output.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Frequency Range (GHz): 0.050 to 4.0 GHz
Frequency Min (GHz): 0.05 GHz
Frequency Max (GHz): 4 GHz
Threshold: Adjustable
Detected Output Type: TTL
VSWR: 2.6:1 Typ - Measured 2.4:1
Dynamic Range (dBm): -20 dBm to 0 dBm
Power Supply: +5 V @ 42 mA Typ - Measured +5 VDC @ 43 mA,
-5 V @ 40 mA Typ - Measured -5 VDC @ 39 mA
RF Input Connector: SMA Female
Output Connector: SMA Female
Propagation Delay: 20 ns Typ
Minimum Pulse Width: 100 ns Typ
Output: TTL
Maximum RF Input: 100mW CW
Size: 0.85" x 0.62" x 0.2"