

Quantic PMI Model TD-50M4G-CD-SFF is a High-Speed Threshold Detector Designed to operate over the 50 MHz to 4.0 GHz Frequency Range, with an Adjustable Threshold Level of -20 to 0 dBm, and VSWR of 2.6:1 typical. This unit comes in a compact size with SMA Female Connectors on the Input and TTL Output.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.050 to 4.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 4 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.6:1 Typ - Measured 2.4:1 |
| Dynamic Range (dBm): | -20 dBm to 0 dBm |
| Power Supply: | +5 V @ 42 mA Typ - Measured +5 VDC @ 43 mA, -5 V @ 40 mA Typ - Measured -5 VDC @ 39 mA |
| RF Input Connector: | SMA Female |
| Output Connector: | SMA Female |
| Propagation Delay: | 20 ns Typ |
| Minimum Pulse Width: | 100 ns Typ |
| Output: | TTL |
| Maximum RF Input: | 100mW CW |
| Size: | 0.85" x 0.62" x 0.2" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |