PMI Model P2T-18G42G-60-R-55-292FF is a single pole, two throw pin diode switch that operates from 18 to 42 GHz and incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.20" x 0.95" x 0.46" with 2.92mm female connectors.
This product's performance is identical to P2T-17G40G-60-R-55-292FF but with different TTL control logic and operation up to 42 GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 42 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 42 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Goal, 5.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 25 dBm CW Max |
| Video leakage: | -60 dBm Max |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 175 mA Max -5 to -12 VDC @ 75 mA Max |
| Control Signal: | TTL - Single Control "0" = J2 ON "1" = J3 ON |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Harmonic Generation: | -30 dBc Max |
| Spurious Signals / AM Sidebands: | -65 dBc Max |
| Video Transients: | 20 mVpp Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.20" x 0.95" x 0.46" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ºC to +60 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +75 ºC |
| Humidity: | See product feature |
| Shock: | See product feature |
| Vibration: | See product feature |
| Altitude: | See product feature |