Quantic PMI Model P2T-1G1R1G-25-R-SFF-100W is a single pole, two throw, hermetically sealed reflective switch designed to operate over the 1.0 to 1.1 GHz frequency range. This model is designed to handle 100 Ws average input power and 5 KW peak having a 17 µs pulse width and 2% duty cycle.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.8 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min - Measured 409 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Switching Rate: | 2 KHz |
| Switching Rage PRF: | 600 Hz |
| Input Power (dBm): | 100 W - Measured at 125.89 W CW |
| Operating Peak Input Power: | 5 KW Peak |
| Switching Speed: | 250 ns Typ - Measured 176 ns (50% TTL to 10% / 90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 250 ns |
| Rise Time: | 275 ns Typ - From 10% to 90% RF Measured 80ns |
| Pulse Width: | 17 µs |
| Power Supply: | +50 OhmDC @ 50 mA - Measured 10 mA +5 VDC @ 200 mA - Measured 175 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 - Measured 1.23.1 |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro D (DC/Control) |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 4.22" x 2.98" x 0.70" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3 | Buy Now |