Quantic PMI Model P2T-500M20G-50-T-5-12-SFF-I-SP is a terminated, single pole, double throw, switch that operates from 500 MHz to 20.0 GHz which handles +23 dBm CW input power. This model has an In-Line Configuration. The port-to-port isolation is greater than 50 dB. This model has low insertion loss while offering a fast-switching speed of 50 ns maximum.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | SP2T |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.52 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min - Measured 53.88 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 53.88 dB |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max - Measured 37 ns Typ |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | 80 mA @ +5 VDC Typ - Measured 13 mA 80 mA @ -12 VDC Typ - Measured 67 mA |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max - Measured 1.85:1 |
| Power & Control Connector: | EMI Filtered Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +90 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |