Quantic PMI Model P2T-9K30G-60-R-SFF is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 9 kHz to 30 GHz frequency range with a typical isolation 60 dB and switching speed of 1 µs. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.4" and is outfitted with field replaceable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.000009 to 30 |
| Frequency Min (GHz): | 0.000009 |
| Frequency Max (GHz): | 30 |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 dB Typ (9 kHz to 10 GHz), 1.4 dB Typ (10 to 20 GHz), 2 dB Typ (20 to 30 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ (9 kHz to 10 GHz), 60 dB Typ (10 to 20 GHz), 60 dB Typ (20 to 30 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 29 dBm CW Max (18 dBm Hot Switching Max) |
| P1dB (dBm): | 28 dBm Typ |
| Switching Speed: | 1 µs Typ |
| Rise/Fall Time: | 1 µs Typ - Measured 0.44 0.51 µs (10% To 90% Of RF Output) |
| Delay On/Off: | 1 µs Typ - Measured 3.441 µs (50% Vctl To 90% Of RF Output) |
| Power Supply: | +V = +3.3 - 5 VDC @ 300 to 600 µA -V = -2.5 VDC @ 10 µA Max CTL1 = EN - +V @ 1 µA Typ |
| Power & Control Connector: | Soder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 25.40 mm x 25.40 mm x 10.16 mm 1.00" x 1.00" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |