Quantic PMI Model P3T-2G18G-60-T-SFF-REVB-SP is a single pole, three throw, terminated switch designed to operate over the 2 to 18 GHz frequency range. This model utilizes three independent TTL controls and designed to maintain low insertion loss. Unit size is 1.5" x 1.0" x 0.4" and contains SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.2 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 15 ns Typ (Rise/Fall) 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.93:1 |
| Input Power: | 200 mW CW Max - Measured 200 mW CW |
| Video leakage: | 20 mV @ 350 MHz BW Max - Measured <10 mV |
| Control Signal: | Three Line TTL (Surge protection included on TTL lines) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 110 mA Typ, -12 VDC @ 90 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Features: | Low Insertion Loss, High Isolation, Fast Switching Speed, Low Video Leakage, Small Size, Independent TTL Control |
| Size: | 1.50" x 1.00" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 ºC to +90 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3695 USD | Buy Now |