Quantic PMI Model P3T-2G18G-70-T-SFF is an absorptive single pole, three throw, 1 Watt switch that operates over the frequency range of 2 to 18 GHz with 70 dB minimum isolation and 3 dB maximum insertion loss.Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 150 ns |
| Switching Speed - Typ: | 150 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Survival Power: | 1 W Min (1 µs, 0.1% duty cycle pulse width) |
| Off Time: | Shall meet all performance requirements. |
| Control Signal: | TTL/CMOS Compatible. |
| Power Supply: | +12 VDC @ 160 mA, -12 VDC @ 85 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Feamle |
| Size: | 1.00" SQ x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +86 ºC |
| Shock: | MIL-STD-901D |
| Vibration: | MIL-STD-167-1 |
| Salt Fog: | MIL-STD-810 Method 509 |
| Fungus: | MIL-STD-810 Method 509 |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |