PMI Model P5T-218-80-T-25DBM-SFF is a single pole, five throw absorptive switch designed to operate over the 2 to 18 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss of 3.2 dB, high isolation of 80 dB minimum, fast switching speed of 50 ns maximum, and 25 dBm peak power handling. Package size is 0.97" (Dia) x 0.37" with gold plating and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP5T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.2 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 25 dBm CW Max (20 dBm Hot Switching) |
| Control Signal: | TTL (Encoded 3-BIT) |
| Power Supply: | +5 to +15 VDC @ 120 mA Nom -5 to -15 VDC @ 65 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Size: | 0.97” (Dia) x 0.37” |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 4995 USD | Buy Now |