Quantic PMI Model P8T-200M18-60-R-SFF-GR is a 0.2 to 18 GHz (Usable over 0.2 to 19 GHz) single pole eight throw, reflective switch module with low loss, high speed and with integral TTL Driver and independent control for selection of each port, designed for broadband operations. Package size is ∅1.5" circle point-to-point x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max (0.2 to 6 GHz), 3 dB Max (6 to 12 GHz), 4 dB Max (12 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| IP3: | 40 dBm Typ |
| Control: | TTL Logic 0 = Isolation, 1 = Low Loss |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" |
| Finish: | Blue Paint |
| Weight: | 2.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |