Quantic PMI Model PEC-20M3G-8T-SFF-LV is a Single Pole, Eight Throw, Non-Reflective Switch designed to operate over the 0.02 to 3 GHz that offers ultra-low video transients. Housing size is 4.5" x 3.6" x 0.5" with SMA female connectors.
See Product Feature <br>(Pins CTL1 thru CTL3 are pulled low "0")
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.2 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max (0.02 to 1 GHz), 2.5 dB Max (1 to 2 GHz), 4 dB Max (2 to 3 GHz) |
| Isolation (dB): | 70 dB Min (0.02 to 1 GHz), 60 dB Min (1 to 2 GHz), 50 dB Min (2 to 3 GHz) |
| Switching Speed: | Not Specified |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Max (0.02 to 1 GHz) 1.9:1 Max (1 to 2 GHz) 2.0:1 Max (2 to 3 GHz) |
| P1dB (dBm): | 23/25 dB (0.02 to 1 GHz), 27/29 dB (1 to 2 GHz), 30/32 dB (2 to 3 GHz) |
| Phase Balance: | ±6° |
| Video Transient: | -100 dBm (Above 20 MHz), -75 dBm (Below 20 MHz) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 450 mA Nom -12 VDC @ 350 mA Nom |
| Control Signal: | See Product Feature (Pins CTL1 thru CTL3 are pulled low "0") |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | GPO (Option SFGM) / SMA Female (Option Off) |
| Size: | 4.5" x 3.6" x 0.5" |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 °C to +90 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| EMI/EMG: | MIL-STD-461E |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 6395 USD | Buy Now |